کد خبر : 3484
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۳

آقای نوروزی، حبس زنان بی‌‌روسری با کدام تفسیر و مستند؟

آقای نوروزی، حبس زنان بی‌‌روسری با کدام تفسیر و مستند؟

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سپیده نیوز ، حسن نوروزی نماینده رباط کریم و بهارستان دو روز پیش خواستار اجرای قانون «حبس ۱۰ روز تا ۲ ماه» برای کسانی شده که حجاب شرعی را رعایت نمی‌کنند. شیخ حسن این سخن را در یک برنامه زنده تلویزیونی (تهران 20) در شبکه پنج یا شبکه تهران سیما

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سپیده نیوز ، حسن نوروزی نماینده رباط کریم و بهارستان دو روز پیش خواستار اجرای قانون «حبس ۱۰ روز تا ۲ ماه» برای کسانی شده که حجاب شرعی را رعایت نمی‌کنند. شیخ حسن این سخن را در یک برنامه زنده تلویزیونی (تهران 20) در شبکه پنج یا شبکه تهران سیما و در حضور مجری زن تلویزیون گفته است. به این بهانه می‌توان این چند نکته را پرسش را طرح کرد:

۱. اگر قانون در این باره صراحت دارد و تکلیف روشن است پس چرا ماه هاست بر سر لایحه حجاب بحث می‌کنند و یکی می‌گوید کامل و کافی نیست و دیگری می‌نویسد با سیم خاردار نمی‌توان جلوی سیل را گرفت و خواستار پس گرفتن آن می‌شود؟

۲. قانونی که آقای نوروزی از آن صحبت می‌کند ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی است که در‌ آن آمده است: ‌«‌هر کس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرام کند علاوه بر کیفر عمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می گردد و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل داری کیفر نباشد ولی عفت عمومی را جریحه دار کند فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

چنان که مشخص است در این ماده «تظاهر به عمل حرام» آمده ولی مشخص نکرده عمل حرام چیست؟ طبیعی است که قاضی باید به قانون استناد کند و نه آرای متنوع فقها. چرا که یک مرجع تقلید مشهور سیگار کشیدن را هم حرام می‌داند و هر سیگاری هم تظاهر به آن می‌کند. قریب ۱۵ میلیون ایرانی اما سیگار می‌کشند و شرکت دخانیات جمهوری اسلامی ایران به تولید سیگار اشتغال دارد و واردات قانونی سیگار هم صورت می‌پذیرد. آیا با استناد به آن فتوا می‌توان برای ۱۵ میلیون ایرانی حکم حبس صادر کرد؟ یا مرجع دیگری اخذ بهره بانکی را حرام می‌داند ولی بانک ها دریافت می کنند.

۳. وقتی سیاست رسمی قوه قضاییه حبس زدایی است نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس چگونه به حبس توصیه می‌کند؟ در حالی که در خود قانون یک جا مجازات جای گزین شلاق و جای دیگر جریمه نقدی قرار داده شده تا عملا حکم حبس صادر نشود.

۴. وقتی واضح است که هرگز زنی به خاطر نداشتن روسری حبس نخواهد شد چرا به رسانه های ماهواره ای فارسی زبان سوژه می‌دهند؟ به یاد آوریم که بعد از قضیه مهسا مقامات نیروی انتظامی اصرار داشتند بازداشت و دستگیری در کار نبوده بلکه هدایت کرده‌اند و کلاس توجیهی گذاشته اند و هرگز نگفتند مطابق قانون می‌توانیم ۱۰ روز تا دو ماه حبس کنیم.

البته می‌توان سخنان آقای نوروزی را از زاویه سیاسی هم دید. شاید چون شنیده آقای حداد عادل گفته مجلس بعدی انقلابی‌تر باید باشد می خواهد بگوید: ببینید!‌ من انقلابی‌ترم. و به اعتبار آن در مجلس انقلابی تر از نیابت ریاست کمیسیون به ریاست آن ارتقا یابد.

#سپیده نیوز

 

برچسب ها :

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.