کد خبر : 4302
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۵

فرمانداری اسلامشهر و باز هم وعده ساخت هزاران واحد مسکونی

فرمانداری اسلامشهر و باز هم وعده ساخت هزاران واحد مسکونی

نگاهی به گزارش تبلیغاتی فرمانداری اسلامشهر پیرامون دستاوردهای دولت در حوزه مسکن به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سپیده نیوز ، هفته دولت امسال از نظر تبلیغاتی کمی با سالهای قبل فرق داشت. امسال فرمانداری اسلامشهر برای تبلیغ روی آنچه که دستاورد دولت رئیسی در حوزه های مختلف می دانست سنگ تمام گذاشت. یکی از حوزه

نگاهی به گزارش تبلیغاتی فرمانداری اسلامشهر پیرامون دستاوردهای دولت در حوزه مسکن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سپیده نیوز ، هفته دولت امسال از نظر تبلیغاتی کمی با سالهای قبل فرق داشت. امسال فرمانداری اسلامشهر برای تبلیغ روی آنچه که دستاورد دولت رئیسی در حوزه های مختلف می دانست سنگ تمام گذاشت.

یکی از حوزه هایی که روابط عمومی فرمانداری روی آن تبلیغ ویژه ای انجام داد، حوزه مسکن بود. همان حوزه ای که رئیس جمهور کمتر از یک سال بعد از وعده ساخت چهار میلیون واحد در چهار سال،‌ وعده اش را فراموش کرد و کمی بعدتر معاون اولش هم از اساس مسئولیت دولت در این کار را جور دیگری تعریف کرد.

 

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی فرمانداری اسلامشهر،‌قرار است چهار هزار و 250 واحد مسکونی توسط دولت در اسلامشهر ساخته شود. یعنی در قالب «دستاورد دولت» در این دو سال،‌باز هم یک «وعده» برای یک زمانی در آینده مطرح شده است نه یک خبر از کاری که در این دوسال انجام شده و یا در آستانه حصول نتیجه باشد.

البته این را هم در نظر داشته باشیم که دولت رئیسی حتی اگر هیچ کار دیگری هم در حوزه مسکن نکند،‌باز هم از تمام هشت سال عملکرد دولت های قبل در این زمینه جلوتر است . با این قید که دولت قبل از بیخ چنین شعاری نداد و اتفاقا به شکل عجیب و مشمئز کننده‌ای تلاش های دولت قبل از خود در زمینه مسکن مهر را به سخره گرفت.

البته از کل وعده های مسکن آقای رئیسی که آمارشان طبق اعلام در این تبلیغات بیش از چهار هزار واحد است، یک مجموعه هشتصد واحدی به تازگی کلید خورده و یک مجموعه هم در ششصد واحد در حال انجام است که طبق این گزارش حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. البته اگر سری به پروژه بزنید دستتان می آید که این عدد چقدر با واقعیت پروژه انطباق دارد.

با این وجود،‌ در گزارش فرمانداری قید شده که یک مجموعه دیگر هم با تعداد 200 واحد در حال ساخت است که این یکی هشتاد درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

در تبلیغات فرمانداری اشاره ای به زمان شروع این پروژه ها نشده اما برخی مدعی هستند که این پروژه ها در قالب «مسکن ملی» در اواخر دولت قبل کلید خورده است که متاسفانه ما اطلاعات دقیقی در این زمینه به دست نیاوردیم.

نکته بعدی اینجاست، در گزارش فرمانداری نیامده که آیا این پروژه ها توسط دولت ساخته می شود یا مثلا مربوط به تعاونی ها و یا شرکت های وابسته به نهادهای حاکمتی است .

اگر شما هم کنجکاو باشید بدانید دولت آقای رئیسی برای ساخت باقی مانده این چهار هزار و اندی آپارتمان مسکونی در اسلامشهر چه کرده،‌همینقدر بدانید که فعلا زمین مورد نیاز پیدا شده و مقدمات کار برای تحویل زمین هم انجام شده است اما همچنان هیچ جزئیاتی درباره زمان و مدل اجرای کار مطرح نشده و فعلا در حد یک وعده دیگر است.

به عبارت ساده تر، یک زمین برای ساخت دو هزار و 680 واحد در عدل آباد با عنوان پروژه شهید همت و یک زمین هم برای ساخت 770 واحد مسکونی پروژه شهید کلانتری در روستای ده عباس تخصیص یافته که طبق وعده فرمانداری اسلامشهر قرار است به زودی در قالب «نهضت ملی مسکن» اجرای آنها شروع بشود.

البته در این تبلیغات ویژه به نحوه ساخت این پروژه ها،‌نحوه واگذاری،‌هزینه نهایی و جزئیات دقیق تر هیچ اشاره ای نشده است.

نکته جذاب تر تبلیغات جدید دولتی در حوزه مسکن شهرستان اسلامشهر اینجاست که فرمانداری تلاش کرده جلسات برگزار شده برای رفع مشکلات زمینها و پروژه های تعاونی های مساله دار اسلامشهر را هم در زمره عملکرد دولت معرفی کند که این هم در نوع خود اتفاق متفاوت و تازه‌ای است.

بر همین اساس در تبلیغات فرمانداری، «فراهم شدن امکان احداث ۱۵ هزار واحد مسکونی توسط مردم با توجه به پیگیری های صورت گرفته جهت رفع مشکلات ۸ تعاونی مسکن مشکل دار شهرستان» هم جزو عملکرد دولت تلقی شده است

در کنار این گزارش تبلیغاتی، یک بند هم به توافق با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای ساخت چهار هزار واحد مسکونی اختصاص پیدا کرده و ادعا شده که قرار است هزار واحد از اینها به خانواده‌های محروم و کم درآمد اسلامشهری اختصاص پیدا کند.

البته احتمالا در حد مذاکره و یک گفتگوی اولیه بوده وگرنه ممکن بود فرمانداری این چهار هزار واحد را هم در کنار همان چهار هزار و اندی ابتدای گزارش به عنوان یک وعده جدید مطرح می کرد

آغاز بازنگری در طرح جامع شهرهای چهاردانگه و اسلامشهر هم جزو عملکردهای دولت در حوزه مسکن شهرستان اسلامشهر معرفی شده اما اصلا حرفی از مساله حریم احمدآباد و اسلامشهر به میان نیامده در حالی که از دولت قبل هم این موضوع حیاتی مطرح بوده و قاعدتا باید در این دوسال ابتدایی دولت سیزدهم به ثمر می رسید.

البته تجربه نشان داده بلاتکلیفی در این موضوع برای خیلی ها بهتر است چرا که هرچه حریم احمدآباد گل و گشادتر باشد، میدان مانور خارج از حیطه اختیارت شهرداری ها بیشتر می شود.

یعنی با بلاتکلیفی حریم احمدآباد، بخشداری حوزه حکمرانی وسیع تری خواهد داشت که این هم شاید از نگاه فرمانداری اسلامشهر موضوع مهمی نبوده که احتمالا پیگیری نشده و در گزارش تبلیغاتی هم مورد توجه قرار نگرفته است.
افزایش سقف تسهیلات طرح جهش مسکن در اسلامشهر از ۳۵۰ میلیون تومان به ۴۵۰ میلیون تومان هم یکی دیگر از مواردی است که فرمانداری در عملکرد حوزه مسکن دولت به آن اشاره کرده که قطعا در صورت عملی شدن بسیار هم خوب و قابل تقدیر است. فقط کاش در گزارش بعدی از تعداد وام‌هایی که در این قالب پرداخت شده هم گزارشی ارائه بشود.

موضوع آخر اما مربوط به صدور اسناد مالکیت مجتمع 504 واحدی کوثر در قائمیه است که هنوز معلوم نیست که آیا این همان پروژه کوثر تعاونی کارکنان ادارات است یا پروژه مربوط به یک نهاد دولتی است؛ وگرنه صدور سند مالکیت قاعدتا در زمره فعالیت های سازمان ثبت است که در اختیار دستگاه قضایی است و ربطی به دولت ندارد. اگر در این بند اطلاع رسانی دقیق تری صورت می‌گرفت حتما بهتر بود چرا که مردم متوجه می‌شدند دولت در این اتفاق مبارک چه مسیری را طی کرده و چه اقداماتی منجر به صدور اسناد مالکیت این واحدها و پایان یک دلهره طولانی شده است.

در مجموع دولت سیزدهم در حوزه مسکن دستاورد قابل دفاعی نداشته اما با همین میزان کار، از دولت یازدهم و دوازدهم که کلاً حوزه مسکن را رها کرده بود،‌ مراتب عملکرد بهتری داشته است.

با این حال،‌یکی از مهمترین بحران های دو سال اخیر که احتمالا سیاستهای اقتصادی دولت هم در آن بی تاثیر نبوده، بحران گرانی مسکن به ویژه در بخش اجاره است که تجربه نشان داده مصوبات هیجانی و فاقد بررسی های کارشناسی که فرمانداری اسلامشهر و سایر شهرستانهای کشور انجام دادند،‌ هیچ اثری در مدیریت و کنترل آن نداشته است. حتی پلمب و تعطیلی مشاوران املاک هم نتوانسته کمکی به سامان دادن این بازار کند.

#سپیده نیوز

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.