نسخه قابل چاپ

ثبت شده در: 11:01:37 1395/7/6

مرتضی خانی

تقسیم کمیسیونهای شورا مثل گوشت قربانی...

انتخابات هیات رئیسه چهارمین سال شورای اسلامی شهر اسلامشهر با انتخاب کریم نایبی به آخر خط نرسید؛ بلکه خیرات و پخش ریاست کمیسیون ها تیرخلاص شورا در واپسین سال از عمر دوره چهارم بود. بعد از اتمام انتخابات هیات رئیسه که با یک جلسه تاخیر صورت گرفت و محصول آن تکیه زدن رئیس اتحادیه خواروبارفروشان بر صندلی ریاست پارلمان شهر 500هزار نفری اسلامشهر بود، اکثریت تازه شکل گرفته به همین میزان برنده بودن رضایت نداد و در اقدامی که بیشتر شبیه کینه جویی بود اقلیت بازنده در انتخابات هیات رئیسه را نقره داغ کرد.

حذف تقریبا همه اعضای اقلیت از صدر کمیسیون های تخصصی و خیز برای حذف از نمایندگی شورا در کمیسیون های خاص مانند کمیسیون های ماده صد، کمیسیون تحویل، کمیسیون معاملات و امثال اینها همگی از اقداماتی بود که اکثریت تازه شکل گرفته نقشه راه آن را تدوین کرده و مو به مو اجرا می کنند. حالا نتیجه این شده است که  برخی کمیسیون ها مانند کمیسیون فرهنگی، ورزشی و بانوان از چاله به چاه افتاده و بعد از ریاست ضعیف و پرحاشیه احمدقلیپور در سال قبل، ماه های آینده را با ریاست عضو خنثی شورای شهر پشت سرخواهد گذاشت.

با وجود همه این اقدامات هنوز جای شکر دارد که نماینده شورای شهر در شورای شهرستان برای چهارسال برگزیده شده است وگرنه احتمالا این روال کینه جویانه به آنجا نیز رسوخ می کرد و زشتی های بیشتری به جای می گذاشت. حالا زبیده نصیری به رویای خود رسیده و رئیس کمیسیون فرهنگی شده است، علی اکبر عبداللهیان نیز کمیسیون کم خاصیت خدمات شهری را به نام خود سند زده، کمسیون حقوقی هم با ریاست ولی اله اصغری کار خود را دنبال خواهد کرد و در نهایت تنها کمیسیون برنامه و بودجه همچنان در اختیار اقلیت و ریاست فیروز کیومرثی خواهد بود. البته در این مورد آخر از آنجاییکه کیومرثی تنها عضو شورا با چهره دانشگاهی متخصص در امور مالی و بودجه است که احتمالا سایر اعضاتحمل اقدام خجالت آور چنین حذفی را به جان نخریده اند. 

مصداق اوضاع کنونی شورای شهر شبیه ضرب المثل « آفتابه لگن هفت دست» شده؛ شورایی که تا به امروز هیچ گام بلند و مهمی برای ایجاد تحول در شهر برنداشته، حالا به جبران همه بی تفاوتی هایش در امور اساسی آستین همت برای « خودزنی» بالا زده و با تمام قوا تیشه بر پیکره نحیف خود می زند.

کمیسیون های شورای اسلامی شهر اسلامشهر به جز مواردی اندک، در گذشته نیز فعالیت قابل ملاحظه ای نداشته اند و دلیل آن هم به طور حتم به بی تفاوتی عمومی اعضای شورای شهر بازمی گردد. وقتی همه چیز در کمیسیون ها به سبک هیاتی و دورهمی رفع و رجوع و بررسی می شود، نتیجه آن در صحن علنی هم همان خواهد بود. نقطه تمایز انتخابات داخلی برای برگزیدن رئیسان جدید کمیسیون ها نسبت به گذشته، وجود رگ و ریشه های کینه جویانه است وگرنه تغییر محسوسی در نگرش ها به وجود نخواهد آمد.

شورای شهر همواره درمقابل مسایل مهم سکوت اختیار کرده است؛ همین که شهردار مدعی می شود ماهانه هشت میلیارد تومان حقوق کارکنان شهرداری را در حالی پرداخت می کند که به طور عادی هر ماه سه میلیارد تومان کسری بودجه دارد، هیچ عضوی از شورای شهر را به فکر وادار نمی کند که این خلاء سه میلیاردی در هر ماه و 36 میلیاردی در یک سال چگونه پر خواهد شد؟ وقتی شایبه ای مهم درباره استخدام های مساله دار در شهرداری به میان می آید هیچ عضوی از شورا نه در صحن علنی و در خفا سوالی از شهردار نمی پرسد! همه همت و غصه غالب اعضا در طول سه سال گذشته همین بوده که فرزندان و همراهان خود را به عنوان کارگر روزمزد یکی از پیمانکاران فضای سبز تحمیل کنند وگرنه این شورا دنبال حل مسایل مهم نبوده است. تنها در یک سال گذشته دو سرمایه گذار خارجی برای بررسی شرایط سرمایه گذاری به اسلامشهر آمده اند اما هنوز خبری از خروجی این رویداد مهم نیست. دلیل آن هم روشن است؛ نه شهرداری و نه شورای شهر هیچ برنامه مشخصی برای جلب مشارکت و سرمایه بخش خصوصی ندارند و این اصلا جزو دغدغه های نمایندگان مردم در شورای شهر نیست.

 

تقسیم احساسی ریاست کمیسیون ها بین اعضای برنده در انتخابات هیات رئیسه ریشه در لابی های غیرشفاف دارد اما تبعات آن دامنگیر شهر می شود. مطمئنا عضوی که در قبال رای ریاست کریم نایبی، ریاست یک کمیسیون بی فایده را به دست گرفته حالا هیچ برنامه برای اداره آن ندارد و تنها به دنبال تبلیغ از این رهگذر است. این را می شود از نصب عجولانه بنرهای تبلیغاتی در سطح شهر به وضوح دید. حالا که کمیسیون های شورای شهر برای سال آخر مثل گوشت قربانی بین اعضا پخش شد و تعدادی از شوراییان نیز برای کمیسیون های نان و آب دار مثل ماده صد و غیره وارد گود شده اند، بد نیست یادآوری شود که مثل سه سال گذشته، یک سال پیش رو نیز خواهد گذشت و اتفاقا زمان پاسخگویی به مردم فرا می رسد. خوب است که اعضا در همین یک سال باقی مانده برای  مردمی که باید به آنها پاسخگو باشند هم فکری بکنند. خود فریبی ممکن است دیگر اثری نداشته باشد.


لینک کوتاه خبر:    http://sepidehnews.ir/Newsarticle/118/


کمیسیون های تخصصیکمیسیون های خاصاکثریت تازه شکل گرفته هیات رئیسه شورای شهر اسلامشهرانتخابات هیات رئیسه

اخبار مرتبط بر اساس کلیدواژه ها

نظرات شما
در حال حاضر هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است.
ثبت نظر برای این خبر
نام(اختیاری):
اطلاعات تماس(اختیاری):
نظر:
حاصل 9 + 9 :

اخبار کوتاه

معرفی چهره ها

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفت‌وگو با:

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

تریبون مردم

اول مهر و بازگشایی مدارس

پیام شهروند

اول مهر و بازگشایی مدارس

موش های خیابان باغ فیض

بی کفایتی در خدمات شهری

موش های خیابان باغ فیض

آخرین اخبار

تقسیم کمیسیونهای شورا مثل گوشت قربانی... - پایگاه خبری تحلیلی سپیده خبر