نسخه قابل چاپ

ثبت شده در: 16:06:04 1398/7/1

توقف شایعه جابه جایی وسیع مدیران با یک خبر / از شهردار اسلامشهر در حفظ مدیران شهرمان الگو بگیریم

مجید صیدی معاون اجتماعی فرهنگی شهردار اسلامشهر است که گفته می شد قرار است به عنوان شهردار یکی از مناطق مشغول کار شود. این در حالی است که او در مدت اشتغال به عنوان معاون فرهنگی توانست ساختار فعالیت های فرهنگی را از روش غلط گذشته و تصدی گری های بی فایده در حوزه فرهنگ به سوی حمایت از نهادهای اجتماعی و مردمی سوق بدهد که در نوع خود کار مهم و قابل تقدیری است

➕ این روزها اخبار غیر رسمی به گوش می رسد که از اجرای تغییرات جدید در سطح مدیریتی شهرداری اسلامشهر و سازمانهای زیرمجموعه آن خبر می دهد  

 

➕ حرف و حدیث ها امروز با انتشار یک خبر هوشمندانه از سوی مرکز ارتباطات شهرداری پیرامون معاون فرهنگی شهردار که گفته می شد یکی از مدیران در حال جابه جایی است فعلا مسکوت ماند.

 

➕ این که چه کسی برود و چه کسی بیاید و یا کدام مدیر با کدام عقبه روی کدام صندلی بنشیند چندان اهمیت ندارد. مسأله در این است که ما با تصورات و برداشتهایی که داریم چه بلایی سر مدیران جوان شهرمان می آوریم.

 

ما از شما دعوت می کنیم در این باره به چند نکته بسیارجدی و حائز اهمیت توجه بفرمایید: 

 

➕ نباید فراموش کنیم که ایجاد ساختار فکری و اجرایی در شهرداری به واسطه نحوه عزل و نصب ها و واگذاری اختیارات رقم می خورد. مسئول این امر کسی جز شهردار نمی تواند باشد.  بنابر این تغییر در سطح مدیران حق شهردار است. طبیعتا عملکرد مدیران؛ شناخت شخصی شهردار، یا توصیه ها، فشارها و انذارها و از همه بیشتر، فشارهای شورایی می تواند روی تصمیم شهردار موثر باشد اما اصلا این که چه کسی بیاید و برود شاید خیلی محل بحث نیست. چون در پایان شهردار باید پاسخگوی عملکرد همه باشد. چیزی که خروجی مجموع عملکرد مدیران شهرداری است، همان چیزی است که مدیریت شهردار به آن منتج می شود. یعنی سلیقه شهردار در نحوه به کارگیری مدیران است که به این وضعیت می رسد. همین که شهردار با داشته های موجود چه کسانی را به  چه کاری می گمارد و چه کسانی را حذف می کند نشان می دهد که او چقدر مدیر توانمند یا ضعیفی است. پس روی آدمها بحث کردن کار مفیدی نیست؛ باید به هنر و سلیقه شهردار در به کارگیری پتانسیل موجود نمره بدهیم.

 

➕ گفتن یک نکته هم شاید در اینجا بد نباشد؛ گاهی اوقات انتشار گمانه زنی ها و شایعات درباره برکناری یا انتصاب احتمالی یک مدیر و واکنش مخالفان و موافقان، فضا را به سمتی می برد که ممکن است حیثیت شغلی و یا جایگاه اجتماعی مدیران را که سرمایه های شهرمان هستند، تحت الشعاع قرار دهد. کاش حتی اگر از روی تصمیم نادرست یا مشاوره غلط و یا حتی فشار های مرسوم و غالبا غیرعقلایی شورایی، شهردار به اشتباه سرمایه های شهر ما را مورد بی مهری قرار داد، یا با انتصاب نادرست و غیر تخصصی باعث آسیب دیدن سرمایه و پتانسیل مدیریتی شهرمان شد، حداقل ما با دست خودمان زمینه نابودی آنها را فراهم نکنیم. 

 

➕ یادمان باشد که وضعیت موجود، محصول گذشته است. ما در تمام سالهای گذشته چند مدیر جدید تربیت کردیم؟به چند مدیر جوان و پرانگیزه اجازه نفس کشیدن دادیم؟ چند مدیر را که قربانی روح کثیف و ریاکار متخصصان تله گذاری شدند را نجات دادیم و با احیا به کار بازگرداندیم؟ چند مدیر را که می توانستند با اندکی اعتماد و حمایت به سرمایه شهرمان تبدیل شوند را در میانه راه تنها رها نکردیم تا به افسردگی و گوشه نشینی نیفتند؟ چند مدیر متخصص را به کار دعوت شده بودند و اسیر سلیقه ها و گرفتار فشارهای بیرون شهرداری شدند را حمایت کردیم؟ وضعیت کنونی، همه ی سرمایه ماست. یا باید به همین که هست بسازیم و اجازه بدهیم کسی که باید فردا پاسخگو باشد خودش با داشته های فعلی شطرنج مدیریتی بازی کند. یا فرصت بدهیم امثال معاون ضعیف مالی و اداری بیایند، به ریش ما بخندند و شهرداری را با حاشیه های خودساخته شان رها کنند و بروند. مدیر وارداتی که بپذیرد در شرایط کنونی با این ترکیب شورا و این اوضاع مدیریت شهرستان کار کند، نهایتا قواره اش می شود همین آقای معاون مالی که شاید ما حاضر نباشیم مسئولیت تدارکات ناحیه 10 منطقه 6 شهرداری را هم به او بسپاریم، ولی امروز رفتار مدیریتی او نشان می دهد که کدام مدیر باید زمینگیر شود... ( در این باره حتما بیشتر می شنوید).

 

حالا با این شرایط شما کدام را انتخاب می کنید؟ مدیران با انگیزه بومی یا مدیران وارداتی بی کفایت؟

شهردار اسلامشهر حتی به جان خریده که به پیش گرفتن مدل احمدی نژاد-مشایی  در ارتباط با معاون وارداتی خود متهم شود اما هرگز اعتراض و اقدامی نمی کند در حالی که ما مدیران بومی را اگر نپسندیم از بیخ و بن نابود می کنیم

+++

➕رفتار شهردار در قبال معاون پرمساله اداری مالی و حمایت های خارج از عرف از این مدیر را باید ما هم یاد بگیریم. شهردار خودش را مسئول این مدیر می داند و هربار فشارها برای حذف او بیشتر می شود، اختیارات و قدرت بیشتری به او می دهد تا جایی که هیچ کارمند و مدیری در هر سطحی از تیغ تیز سلیقه و رفتار این سایه ی شهردار در امان نبوده و نیست. آقای طلا تمام حیثیت گذشته اش و سوابق درخشانش در تمام عرصه ها را زیر پای این فرد ریخته و هرگز حتی یک بار هم اعتراضی نکرده و حتی ابرو به او کج نکرده است. شهردار-فارغ از هوش  و آینده نگری حیرت انگیزی که پشت هر تصمیمش وجود دارد- حاضر است با وجود چنین آدمی  متواضعانه خودش را به عنوان نفر چندم شهرداری معرفی کند اما هرگز اجازه نمیدهد کسی به ساحت این فرد  فاقد تخصص و کفایت  اجرایی کافی نزدیک شود. بارها در شهرداری و حتی در دستگاه های دیگر بعضی افراد هزینه این حمایت را داده اند و می دهند و این یعنی حمایت حیرت انگیزی که قاعدتا باید از مدیران باکفایت و جوان و بومی صورت بگیرد که جای آن خالی است. شهردار اسلامشهر حتی به جان خریده که به پیش گرفتن مدل احمدی نژاد-مشایی متهم شود اما هرگز اعتراض و اقدامی نمی کند در حالی که ما مدیران بومی را اگر نپسندیم از بیخ و بن نابود می کنیم. شهردار به نیروی خودش احترام می گذارد و او را با وجود همه بی تخصصی و زینت الجلسات بودنها و سایرحواشی اش لای پر قو به دوش می کشد اما ما نیروهای جوان شهرمان را با دست خودمان، با قلم خودمان و با شایعات خودمان  ویران می کنیم. فلان مدیر بومی منطقه یا سازمان، مدیر رده دیگرش را که بومی هم هست طوری کمرشکن می کند که دیگر نتواند راست بایستد. 

➕پس ما هم بیاموزیم سرمایه های شهرمان را که هیچکدامشان اینهمه هم مسأله ندارند و اتفاقا آدم های باکفایت و متخصص در میان آنها بسیار هم زیاد است، به همین سادگی خرج نکنیم. این کار امروز اوجب واجبات است. برای فردای شهرمان هم مدیر نگه داریم. طلا در بهترین حالت  دو سال مهمان خوب شهر ماست و بعد از این دو سال، علاوه بر خاطرات خوبی که از تحولات بزرگ دوره او به جا خواهد ماند و حاشیه هایی که بالاخره در نوبت بعدی که اسمش در اسلامشهر مطرح شد قاعدتا باید ریز به ریز درباره آنها شرح ماوقع کند، ما می مانیم و مدیرانی که تکه پاره شان کرده ایم و معاونی که باید پاسخگو باشد و بعد برود پی کارش. 

 

➕حواسمان را جمع کنیم. شاید با تدبیر شهردار، مدیران جوان و با انگیزه ای کشف شدند - تا به حال بارها این اتفاق افتاده- پس کمی با حوصله قضاوت کنیم و اندکی به شهردار و مدیران جوان فرصت بدهیم... .

ورود به کانال: سپیده نیوز


لینک کوتاه خبر:    http://sepidehnews.ir/News/175/اخبار مرتبط بر اساس کلیدواژه ها

نظرات شما
در حال حاضر هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است.
ثبت نظر برای این خبر
نام(اختیاری):
اطلاعات تماس(اختیاری):
نظر:
حاصل 7 + 6 :

اخبار کوتاه

معرفی چهره ها

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفت‌وگو با:

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

تریبون مردم

اول مهر و بازگشایی مدارس

پیام شهروند

اول مهر و بازگشایی مدارس

موش های خیابان باغ فیض

بی کفایتی در خدمات شهری

موش های خیابان باغ فیض

آخرین اخبار

توقف شایعه جابه جایی وسیع مدیران با یک خبر / از شهردار اسلامشهر در حفظ مدیران شهرمان الگو بگیریم - پایگاه خبری تحلیلی سپیده خبر