نسخه قابل چاپ

ثبت شده در: 12:20:23 1395/10/27

طرح سوال از شهرداران احمدآباد مستوفی و چهاردانگه بی نتیجه رها شد

جنگ زرگری شوراها

اعضای منتقد شوراها که تلاش می کنند این روزها شهرداران را با چالش استیضاح و سوال روبه‌رو کنند، اغلب همان‌هایی هستند که طی سه سال گذشته «چالش مانکن» شهرداران را تحمل کردند.

محمدرضا تقی‌خانی | سپیده پایتخت |  گویا باید عادت کنیم که در هر دوره از شورای شهر،‌هرچه به روزهای انتخابات نزدیک می شویم،‌ بازار «سوال» از شهردار و «استیضاح» بالاترین مدیرشهری داغ تر شود و آتش تنور حرف و حدیث‌ها و فیگورهای شورایی بالا بگیرد. این ماجرا دقیقا بعد از اتمام انتخابات داخلی شوراها برای برگزیدن هیات رئیسه جدید در شهرستان اسلامشهر به شکلی عیان کلید خورد و درحالی که سر این دیگ با معامله‌های سرپایی در شهراسلامشهر بسته شد اما در احمدآباد مستوفی و چهاردانگه همچنان ادامه دارد.

دیگ استیضاح و سوال که در آن چیزی جز حاشیه نمی جوشد، با وارد شدن فعالان فضای مجازی بیشتر قل می‌خورد و هر روز رشته‌های تازه‌تری به آن اضافه می شود. در این میان برخی اعضای «زرنگ» شوراها که از سر تصادف دستی هم بر آتش شبکه‌های مجازی دارند، با استفاده از سربازان مجازی خود مدام زیر این آتش فوت می کنند و بر آن هیزم می افزایند.

اعضای منتقد شوراها که تلاش می کنند این روزها شهرداران را با چالش استیضاح و سوال روبه‌رو کنند، اغلب همان‌هایی هستند که طی سه سال گذشته «چالش مانکن» شهرداران را تحمل کردند و در قبال سکون و پیش نرفتن فعالیت‌های عمرانی صبر و سکوت در پیش گرفتند. رفتار دوگانه برخی اعضای شوراهای شهر در شهرستان اسلامشهر آنقدر روشن است که فرضیه «جنگ زرگری» بودن سوال و استیضاح را بیشتر تقویت می کند.

 

💠   شورای چهاردانگه؛ گرفتار جزئیات

شورای شهر چهاردانگه اولین شورایی بود که به شکل رسمی چراغ سوال از شهردار را روشن کرد و رئیس این شورا با نگاشتن یک نامه‌رسمی ،‌12 سوال را که امضای 5عضو شورا زیر آن بود برای شهردار ارسال کرد.

سوالات این اعضا بیشتر با محوریت مسایل جزئی و حتی نام بردن از افراد در حالی مطرح شد که معمولا رسم بر این است که سوال از اعضای شورا حول مسایل کلان و اساسی شهر مطرح شود. این که پنج عضو از شهردار می پرسند چرا ساختمان فلانی خراب شده یا چرا این ساختمان تجاری شده است،‌ چهره‌ غیرقابل پذیرشی از شورا به نمایش می گذارد.

اساسی ترین موضوعی که در سوالات دوازده گانه اعضای گلایه‌مند شورا مطرح شده،‌ می توان به موضوع ساخت و سازهای غیرمجاز اشاره کرد. آن جا که پرسیده می شود « علت عدم جلوگیری از ساخت و سازهای بیشمار و مشهود در سطح شهر چیست که علیرغم تذکرات جدی اعضاء محترم شورای اسلامی هیچ اقدام مؤثری در این خصوص صورت نگرفته ونمونه های بسیار زیادی در خیابان شهید رضایی و صنعت گلشهر مشهود است.»

پاسخ شهردار به سوال نیز خیلی جالب توجه است؛ «همانگونه که استحضار دارید پدیده ساخت و سازها در این کشور سابقه ۵۰ یا ۶۰ ساله داشته و این امر مختص چهاردانگه نیست که در اکثر شهرهای کشور مخصوصا استان تهران وجود داشته و دارد و خواهد داشت و امکان کم یا زیاد شدن وجود دارد لکن بعید بنظر می رسد این مورد به صفر برسد.» نکته زیرکانه‌ای که در ادامه این پاسخ نوشته شده شاید دلیل به سکوت کشیدن برخی اعضای شورای شهر باشد. آنجا که شهردار چهاردانگه با هوشمندی تمام می نویسد:«... سایر تخلفات موجود کسانی که با حساسیت با وابستگی به دوستان عزیز دارند در صورت لزوم بیان خواهد شد.» یعنی بعضی از این متخلفان ساختمانی همانهایی هستند که از طرف آدم‌های خاص برای تخلف چراغ سبز گرفته اند!

مجموعا آن چه در سوالات برخی اعضای شورای چهاردانگه از شهردار پرسیده شده،‌ مجموعه‌ای از جزئیاتی است که نشان می دهد اعضای شورا نگاهی کلان به مسایل ندارند و همچنان اسیر موضوعات پیش پا افتاده و حل‌شده‌ای هستند که بودن یا نبودن آنها نه درد است و نه دردی را درمان می کند.

در زیر نامه سوال از شهردار چهاردانگه،‌نام این اعضا دیده می شود: علی خزایی، حمزه خوارزمشاهی، فتح ا... عیسوند، ابوالفضل خادم و سوسن خزایی.

 

💠   شورای احمدآباد؛‌سوالات اساسی با واکنش عجیب

دو عضو شورای پنج نفره احمدآباد مستوفی اما سوالات قابل تامل تری را درباره عملکرد شهردار این شهر پرسیده اند که انتشار این سوالات با واکنش‌های عجیب برخی اعضا و شخص شهردار روبه‌رو شد.

مصطفی محمدی منش و سیامک خزلی،‌دو عضوی بودند که با طرح کردن سوالات مهمی با محوریت،‌ ابهام در هزینه ها و درآمدهای شهرداری،‌ مشکلات جدی در حمل و نقل عمومی، رشد تغییر کاربری باغات احمدآباد به رستوران و قهوه‌خانه، توسعه پدیده ساخت‌وسازهای غیر مجاز و مواردی از این دست،‌شهردار و حامیان او را با چالشی جدی روبه‌رو کردند. عمق تاثیر این سوالات تا جایی بود که مخالفان این دو عضو که از قضا در زمره حامیان شهردار نیز به شمار می روند،‌ در فضای مجازی و در محافل دست به تخریب این دوعضو زدند. دامنه‌ تخطئه اعضای منتقد شورا به جایی رسید که حتی آنها را از عضویت در برخی کمیسیون‌ها محروم کردند و گردانندگان برخی کانال‌های اطلاع رسانی محلی نیز به اشکال مختلف بر آنها تاختند. شهردار که بعد از اینهمه مدت حضور در خفا تصمیم داشت در یک نشست خبری به تشریح عملکرد شهرداری بپردازد، تنها یک ساعت مانده به این جلسه آن را به بهانه جلسه‌ای مهم تر لغو کرد تا سوالات متورم شده در ذهن شهروندان و اصحاب رسانه، ‌پررنگ تر شود.

این اما تمام واکنش‌حامیان شهردار نبود چرا که پیگیری‌های سپیده‌پایتخت نشان می دهد علاوه بر اعضای منتقد شورا،‌ فشارهای مختلفی نیز به رسانه‌های منتشر کننده انتقاد این دوعضو شورا وارد شده است که خوشبختانه به نظر می رسد با پادرمیانی برخی بزرگ‌ترها مساله ختم به خیر شده است.

 

💠   اسلامشهر؛ معامله و دیگر هیچ!

برخلاف شهرهای چهاردانگه و احمدآباد مستوفی، در مجموعه مدیریت شهری و شورای اسلامی شهر اسلامشهر طی چهاردوره شورا،‌ همه چیز تعریف روشنی پیدا کرده و دیگر نیازی به استیضاح برای رسیدن به اهداف دیگر نیست. همین که چندعضو منتقد شورا در موضوعی خاص به شهردار نهیب بزنند او متوجه می شود که باید یکی از نزدیکان این منتقدان را به عنوان مدیرعامل یک سازمان یا مدیر یک بخش دیگر بگمارد. اگر در مجموعه مدیریتی شهرداری و در فهرست مدیران عامل سازمان‌ها و شهرداران مناطقی سری بچرخانید می بینید که اغلب آنها از کنار چنین داد و ستدهایی به مسئولیت رسیده‌اند. وقتی هم که  انتقادها بیشتر شود،‌ موضوع وارد مسیرهای تازه‌تری خواهد شد که مطرح کردن جزئیات آنها در این مجال میسر نیست.

زمانی که هیات رئیسه جدید شورای شهر در اواسط شهریور همین امسال در پی یک استراتژی محیرالعقول انتخاب شد،‌ به اذعان برخی اعضای شورای شهر،‌قرار بود شهردار که بر خلاف عرف،‌ شخصا وارد رایزنی های انتخاب رئیس شورا شده بود،‌ کنار گذاشته شود. شهردار هم که در همین سیستم پا گرفته و بزرگ شده خیلی زود با درک دقیق از اصل ماجرا، موضوع را به کمک شرکای سیاسی خود حل و فصل کرد  و در نهایت مساله استیضاح و برکناری به کلی از میان رفت. فارغ از درست یا غلط بودن روش مرسوم در شهرداری اسلامشهر،‌ نکته قابل توجه اینجاست که همه موضوعات قبل از رسیدن به نقطه انفجار،‌با معامله‌ای ساده رفع می شود و شهر بیشتر از آنچه هست آسیب نمی بیند. چنین داد و ستد هایی در دنیای سیاست کاملا مرسوم است و نه تنها جرم و غیرقانونی نیست بلکه در برخی موارد ضروری هم به نظر می رسد؛ فقط مساله اینجاست که گاهی شهردار مجبور می شود به خاطر سکوت برخی اعضای خاص شورا،‌ کسانی را به مسئولیت بگمارد که تا پیش از این شاید  کسی مسئولیت نگهبانی یک اتاق ساده را هم به آنها نمی داد! خسارتی که برخی از این مدیران ناتوان و ضعیف به بارمی آورند قطعا بار مسئولیت شهردار را علی‌رغم همه تلاش‌های شخصی او، سنگین می کند.

 

💠   سکوت شوراها به صواب نزدیک تر است

شباهت عملکرد سه شورای احمدآباد، اسلامشهر و چهاردانگه به قدری است که می توان برای همه آنها یک نسخه واحد پیچید. شوراهایی که در سه سال گذشته هیچ طرح قابل دفاعی برای توسعه شهر نداشته اند و رسما به جای «شورای شهر»، نقش «شورای شهرداری» و تصویب کننده «لوایح ارسالی» را ایفا کرده اند، قطعا اگر در این وانفسای عمر شورا سکوت کنند به صواب نزدیک تر است. آنهایی که سه سال ترجیح دادند سکوت کنند، بهتر است با ادامه سکوت خود اجازه ندهند شهرداری‌های غرق در مشکلات جدی بیشتر از این درگیر حواشی شوند. این که برخی اقدامات  شوراها آن هم در شرایط کنونی یک جنگ زرگری برای افزایش قدرت نفوذ است،‌شکی نیست اما ادامه این روند قطعا به نفع شهر نخواهد بود. شوراهایی که در انتخاب شهرداران با کمترین دقت عمل کردند و محصول انتخاب آنها به سکون و رکود کنونی انجامید،‌ حالا قطعا وضعیت خوبی برای انتقاد از محصول خودشان ندارند. امروز وقت گزارش دادن به مردم است و اگر کاری نتوانسته اند بکنند بهترین گزینه عذرخواهی است. همین.


لینک کوتاه خبر:    http://sepidehnews.ir/News/174/


اسلامشهراحمدآباد مستوفیچهاردانگهشورای شهر سپیده‌پایتخت

اخبار مرتبط بر اساس کلیدواژه ها

نظرات شما
در حال حاضر هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است.
ثبت نظر برای این خبر
نام(اختیاری):
اطلاعات تماس(اختیاری):
نظر:
حاصل 7 + 5 :

اخبار کوتاه

معرفی چهره ها

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفت‌وگو با:

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

تریبون مردم

اول مهر و بازگشایی مدارس

پیام شهروند

اول مهر و بازگشایی مدارس

موش های خیابان باغ فیض

بی کفایتی در خدمات شهری

موش های خیابان باغ فیض

آخرین اخبار

جنگ زرگری شوراها - پایگاه خبری تحلیلی سپیده خبر