نسخه قابل چاپ

ثبت شده در: 11:55:22 1395/10/27

«سپیده» گزارش می دهد

بیغوله‌های اسلامشهر با همت جهادی آباد می شود

ساکنان قلعه فرسوده و قدیمی سیمون در ده عباس شهرستان اسلامشهر دیگر در بیغوله زندگی نمی کنند. حالا به همت عالی جمعی از مسئولان وطن در حالی آنها صاحب خانه‌هایی زیبا شده اند.

ساکنان قلعه فرسوده و قدیمی سیمون در ده عباس شهرستان اسلامشهر دیگر در بیغوله زندگی نمی کنند. حالا به همت عالی جمعی از مسئولان وطن در حالی آنها صاحب خانه‌هایی زیبا شده اند که این پایان ماجرا نیست چرا که با حضور فرمانده کل سپاه، کلنک ساخت فضاهای فرهنگی، درمانی و کارگاه اقتصاد مقاومتی برای بهبود وضعیت معیشت این هموطنان ساکن در شهرستان اسلامشهر نیز بر زمین خورد.

 قلعه سیمون سه سال پیش بود که با انتشار گزارشی تکان دهنده در خبرگزاری مهر روی آنتن رفت و برای هفته‌ها به عنوان سوژه اصلی گزارش های اجتماعی رسانه‌ها بود.اگر در آن زمان ضریب نفوذ رسانه‌های اجتماعی تا این حد زیاد بود،‌ قطعا حالا اسلامشهر معروف تر از شهریار بود.

 

 

 

💠   ماجرای قلعه سیمون از کجا شروع شد؟

 

ساکنان قلعه سیمون از هموطنان مهاجر استان سیستان و بلوچستان هستند که در سال‌های خیلی دور با عزیمت به استان گلستان در آنجا سکونت اختیار کرده بودند اما سیل عظیم 24 سال پیش آنها را مجبور به کوچ کرد تا با عزیمت به حاشیه پایتخت،‌در روستای سیمون از توابع شهرستان اسلامشهر سکونت اختیار کنند. قلعه مخروبه‌ای که 50 خانواده مهاجر سیل زده در آن خانه دایر کرده بودند،‌ قدمتی بیش از یکصد سال دارد و طی این سال‌ها به تدریج به مخروبه‌ای کهنه و فرسوده تبدیل شده بود.

 

 

💠   ساکنان قلعه سیمون چطور معرفی شدند

 

حدود پنج سال پیش یکی از ویژه نامه های محلی اسلامشهر گزارشی درباره سکونت برخی هموطنان مهاجر در این منطقه منتشر کرد که باعث جلب توجه فعالان اجتماعی شد. سه سال پیش در امتداد آن گزارش، خبرگزاری مهر گزارش مفصلی به قلم امیرعباس رنجبر خبرنگار اسلامشهر  به همراه تصاویر ماندگار  مصطفی تیموریان عکاس خبری اسلامشهری از وضعیت تکان‌دهنده ساکنان قلعه سیمون منتشر کرد که بازتاب‌های وسیعی در رسانه‌های داخلی و خارجی یافت. هیاهوی انتخاباتی آن روزها باعث شد تا این موضوع آنقدر هم که توقع می رفت مورد توجه قرار نگیرد اما این مساله نتوانست باعث زدوده شدن موضوع بیغوله نشینان اسلامشهری از ذهن مسئولان محلی شود.

 

در قلعه سیمون 49 خانواده با جمعیتی نزدیک به 250 تن زندگی می کنند. شغل اصلی آنها کارگری در اراضی کشاورزی است و میانگین سنی ساکنان نزدیک به سی سال است.

 

  

💠   آبادانی قلعه سیمون از کجا شروع شد

 

تقریبا دو سال پیش و پس از اعلام ماموریت‌های ویژه سپاه از سوی مقام معظم رهبری در خصوص محرومیت زدایی،‌ جهادگران به میدان آمدند و با بسیج عمومی دستگاه‌های عمومی و دولتی، نهادهای حاکمیتی و نیروهای جهادی و خودجوش،‌ زمینه را برای تحول آماده کردند.

 

فرمانداری شهرستان اسلامشهر، بخشداری مرکزی،‌شهرداری منطقه چهار،‌ادارات خدمات رسان آب، برق و گاز و سپاه شهرستان اسلامشهر با تمام قوا پا به میدان سازندگی و محرومیت زدایی گذاشتند تا دوشادوش بنیاد برکت،‌ بنیاد برین، انجمن خیرین مسکن ساز، کمیته امداد امام خمینی(ره) استان تهران و  بنیاد مسکن استان تهران،‌ بیغوله های قلعه سیمون را به آبادی زیبای شهرک شهید جعفری تبدیل کنند. همه این دستگاه‌ها مانند دانه‌های ارزشمند تسبیح با رشته‌ی مهمی به نام بسیج سازندگی استان تهران به یکدیگر پیوستند و نتیجه این شد که امروز 250 هموطن ساکن در اسلامشهر،‌ خانه‌های نوساز خود را تحویل گرفتند.

 

 

 

💠   عذرخواهی فرمانده سپاه از ساکنان قلعه سیمون

 

مراسم افتتاح واحدهای مسکونی ساخته شده در طرح عظیم ساماندهی قلعه سیمون، مهمان ویژه ای داشت که حرف‌های متفاوتی زد. سردار عزیز جعرفی فرمانده سپاه پاسداران در آیین بهره‌برداری از این واحدها ضمن عذرخواهی از ساکنان این محله،‌گفت: هر چند که انقلاب با مشکلات بسیار زیادی روبه رو بوده است اما متاسفم که پس از گذشت سالها از انقلاب شاهد چنین مناطق محرومی هستیم.

 

او با بیان این که رسیدگی به محرومان کار همه دولت ها و نظام است، با صراحت گفت: من به نیابت از دولت ها از مردم این منطقه که طی این سال ها متحمل سختی های زیادی شدند معذرت خواهی می کنم.

 

فرمانده سپاه در ادامه این مراسم،‌ کلنگ فاز دو ساماندهی قلعه  سیمون را بر زمین زد تا در کمترین زمان ممکن مسجد،‌مدرسه هشت کلاسه،  خانه عالم و کارگاه اقتصادی مقاومتی نیز در این محله ساخته شود.

 

 

 

💠   همه پای کار بودند

 

فرماندار شهرستان اسلامشهر در حاشیه آیین بهره برداری از خانه‌های ساخته شده در طرح ساماندهی قلعه سیمون، حضور همه دستگاه‌ها و همراهی بی نظیر در محرومیت زدایی را از جمله ویژگی های این طرح معرفی کرد و گفت: : به لطف خدا همه ارگان ها و نهادها از جمله بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهداء(ع)استان تهران، بخشداری مرکزی، بنیاد مسکن،شهرداری، کمیته امداد امام خمینی(ره)، جهاد کشاورزی، جهاد سازندگی و سایر دستگاه‌های خدمات رسان همچون آب، برق، گازو شهرداری جهت ساماندهی به وضعیت ساکنان این قلعه وارد عمل شدند تا کار احداث این واحدها در کمترین زمان ممکن انجام شود.

 

امیراله حقیقی همچنین به جزئیات خدمات ارائه شده در این طرح پرداخت و گفت: برای احداث این واحدها 250میلیون تومان از سوی فرمانداری از محل اعتبارات ارزش افزوده، 100 میلیون تومان توسط بخشداری مرکزی از محل درآمدهای بخش،300 میلیون تومان بلاعوض توسط کمیته امداد امام خمینی(ره) استان تهران و مبالغی نیز توسط خیرین تامین شد و بنیاد مسکن نیز برای هر واحد 15 میلیون تومان وام و مبلغ 300 میلیون تومان نیز بصورت بلاعوض اختصاص داد. وی همچنین با اشاره به نقش برجسته بسیج در اجرای این طرح گفت: بسیج سازندگی سپاه حضرت سیدالشهداء(ع) استان تهران نیز به عنوان مجری این طرح، در کمترین زمان ممکن این واحدهای آبرومند را احداث کرد.

 

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در شهرستان اسلامشهر همچنین با بیان این که طی  یک دهه گذشته شمار ساکنان این محله از 17 خانواده به 50 خانواده رسیده است،‌گفت: در مجموع 49 واحد مسکونی برای ساکنان قلعه سیمون احداث می شود که 34 واحد بطور کامل آماده شده و پس از برگزاری آئین بهره برداری از این واحدها به خانواده ها واگذار شد وواحدهای باقی مانده نیز 70درصد پیشرفت فیزیکی دارند که  تا پایان زمستان تکمیل و تحویل خواهند شد.

 

 

 

💠   نقش نیروهای جهادی مثال زدنی است

 

فرمانده سپاه ناحیه سیدالشهدا شهرستان اسلامشهر در کنار همه این خبرها،‌ در گفت و گو با سپیده پایتخت به نکته‌ویژه ای در بازسازی و ساماندهی قلعه سیمون اشاره کرد.

 

سرهنگ مجید امیرعبداللهیان در این گفت و گو ضمن اشاره به نقش بی بدیل جهادگران در احداث خانه‌های جدید در قلعه سیمون و تبدیل بیغوله های قدیمی به شهرک نوساز و زیبای شهید جعفری فعلی گفت: کلنگ این پروژه در20 مرداد ماه بر زمین خورد و بعد از انجام مقدمات اولیه، عملیات اجرایی از 20 شهریور آغاز شد که بخش قابل توجهی از آن را جهادگران و نیروهای داوطلب بسیجی انجام دادند.

 

به گفته امیرعبداللهیان،‌ 49 واحد مسکونی در قلعه سیمون یا همان شهرک شهید جعفری ساخته شده که 49 خانواده با جمعیتی نزدیک به 250 نفر در آن ساکن خواهند شد. 17 بلوک از این شهرک دو واحدی و باقی بلوک‌ها سه واحدی ساخته شده است.

 

مشاهدات خبرنگار سپیده پایتخت نیز نشان می دهد که همه این ساختمان‌ها به امکانات اولیه مورد نیاز همچون کابینت،‌ کولر، آبگرمکن و موکت مجهز شده است.

 

فرمانده سپاه شهرستان اسلامشهر همچنین با تاکید بر نقش جهادگران در ساخت این مجموعه،‌ از حضور چشمگیر خیرین نیز سخن گفت و یادآور شد: بخشی از زمین پنج هزار متری این مجموعه توسط دو خانواده شهید اهدا شده که بسیار ارزشمند است.

 

نکته قابل توجهی که امیرعبداللهیان از آن به عنوان یکی از دلایل توجه ویژه در جهت ساماندهی قلعه سیمون یادمی کند،‌حفظ اصالت توسط اهالی ساکنان این منطقه است. او در این باره گفت: بررسی های میدانی ما نشان می دهد که همه ساکنان این منطقه در طول سالهای سکونت خود از طریق کارگری در زمین های کشاورزی و با دشواری زندگی خود را می گذراندند و هرگز دست به کارهای ناشایست همچون تکدی گری و سایر موضوعات مشابه نزده‌اند.

 

 

 

💠   چهار پروژه جهادی دیگر در راه است

 

فرمانده سپاه شهرستان اسلامشهر در ادامه از انجام بررسی های اولیه برای انجام پروژهای مشابه قلعه سیمون در این شهرستان خبر داد و گفت: ما چهار محله دیگر داریم که نیازمند انجام اقدامات جهادی هستند و در صدد آن هستیم که به زودی برنامه‌هایی را در راستای محرومیت زدایی از این مناطق اغاز کنیم.

 

به گفته امیرعبداللهیان، محله نوروز آباد در احمدآباد مستوفی،  محله پنج تن در نظام آباد و محله‌های محروم نزدیک ایرین و چیپکلو و چهاردانگه نیز در برنامه‌های جهادی قرار دارد و در آینده‌ای نزدیک همانند قلعه سیمون با مشارکت همه دستگاه‌ها مشکلات آنها نیز رفع خواهد شد.

 

ساماندهی دره موسی آباد نیز جزو برنامه‌هایی است که امیرعبداللهیان از آن به عنوان یکی از اولویت های مهم فعالیت‌های جهادی یاد کرد و گفت:در این محله بیش از 20 خانوار زندگی می کنندکه در آینده ای نزدیک با همه دستگاه‌ها دست به دست هم در اقدامی جهادی آنجا را نیز ساماندهی خواهیم کرد.

 

  

💠   ساماندهی قلعه سیمون؛ تجربه ای متفاوت در اسلامشهر

 

ساماندهی قلعه سیمون را بدون تردید می توان یک تجربه متفاوت و بزرگ در شهرستان اسلامشهر توصیف کرد. همه دستگاه‌ها با دیدگاه‌های مختلف سیاسی و تکالیف و وظایف متنوع اجتماعی گرد هم آمدند و با همراهی خیرین و جهادگران دست به کاری بزرگ زدند. تجربه نشان داده است هرجا سیاست و دیدگاه‌های نخ نمای از این دست جای خود را به وظیفه شناسی انسانی می دهد،‌کارها با سرعت پیش می‌رود و مردم شهر شیرین خدمت را می چشند. ای کاش همه کارهای اسلامشهر مثل ساماندهی قلعه سیمون فارغ از دیدگاه‌های سیاسی پیش می‌رفت. ای کاش... .

 

 

 

گزارش: ثریا گلیج

 

 


لینک کوتاه خبر:    http://sepidehnews.ir/News/170/


اسلامشهر قلعه‌سیمون شهرک‌شهیدجعفری‌فرمانداری سپاهبسیج سازندگی

اخبار مرتبط بر اساس کلیدواژه ها

نظرات شما
در حال حاضر هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است.
ثبت نظر برای این خبر
نام(اختیاری):
اطلاعات تماس(اختیاری):
نظر:
حاصل 9 + 7 :

اخبار کوتاه

معرفی چهره ها

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفت‌وگو با:

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

تریبون مردم

اول مهر و بازگشایی مدارس

پیام شهروند

اول مهر و بازگشایی مدارس

موش های خیابان باغ فیض

بی کفایتی در خدمات شهری

موش های خیابان باغ فیض

آخرین اخبار

بیغوله‌های اسلامشهر با همت جهادی آباد می شود - پایگاه خبری تحلیلی سپیده خبر