نسخه قابل چاپ

ثبت شده در: 18:39:07 1395/8/10

دفتر نمایندگان تهران با حضور13 نماینده در اسلامشهر افتتاح شد

گشایش دفتر نمایندگان اسلامشهر با «شعار»

سپیده پایتخت، حرفهایی را که در مراسم گشایش دفتر نمایندگان مجلس در اسلامشهر مطرح شد بررسی می کند

عصر یک روز پاییزی وقتی که ترافیک میدان نماز برای تلخ کردن اوقات عابران هرروزه خود به این در و آن در می زد، 13 نماینده مجلس شورای اسلامی در مراسمی با حضور مسئولان و فعالان سیاسی اسلامشهر و حومه، در یکی  از پرحاشیه ترین تالارهای پذیرایی شهر گرد هم آمدند تا دفتری را افتتاح کنند که هنوز کسی نمی داند دقیقا هدف از راه اندازی آن چیست.

«مترو»، شاه بیت سخنرانی های این مراسم بود و افراد مسئول و غیرمسئول درباره آن سخن گفتند و دست آخر نیز همه حاضران فاصله اندک میان محل برگزاری مراسم تا دفتر نمایندگان را به صورت پیاده طی کردند اما آن چه باقی ماند تنها مشتی عکس و مقادیر زیادی کلمه و حرف بود.

 

* شعار؛ شعار و باز هم شعار

محمدرضا عارف، سرلیست فهرست امید که حالا بعد از پشت پا خوردن در کسب کرسی ریاست مجلس، وقت بیشتری برای حضور در چنین محافلی دارد، در حالی مشکلات و مصائب مردم شهرستان اسلامشهر را برشمرد که مشخص بود تنها چند دقیقه قبل از آغاز مراسم همین فهرست ناکافی را در اختیار او قرار داده اند.

اشاره به مشکلاتی همچون مترو، فاضلاب، بیمارستان و مسایلی از این دست، امر تازه ای نیست و سالهاست که هرنماینده مجلسی در این شهرستان همین مسایل را مورد اشاره قرار می دهد و می رود. هرچند عارف در خلال صحبت های خود از جلسه مجمع نمایندگان با شهردار تهران و بررسی موضوع مترو در آن جلسه سخن گفت اما نتایج به دست آمده از این جلسه که تنها چند روز پس از این افتتاحیه در حضور قالیباف برگزار شد نشان می دهد که نمایندگان بیشتر از آن که در پی حل مشکل مترو باشند، از این دیدار به دنبال  آزادی «یاشار سلطانی» خبرنگار افشاگر املاک نجومی بودند! مضافا این که با یک نوک سوزن آگاهی می شود فهمید که مترو اسلامشهر نیازمند اعتبارات ملی و دولتی است؛ یعنی باید بودجه آن را دولت پیشنهاد بدهد، مجلس تصویب کند و باز دولت با تخصیص و واریز اعتبار لازم مقدمات کار را فراهم کند. وقتی عارف از نشست با قالیباف برای حل مساله مترو اسلامشهر سخن گفت، دلیل کافی به دست داد تا باور کنیم از این آتش کم فروغ هم آبی گرم نمی شود.

 

*13نماینده؛ نمایشی پرشور اما کم بهره

شهرستان اسلامشهر به جز ایام انتخابات هرگز اینهمه نماینده مجلس به خود نمی بیند. افتتاح دفتر نمایندگان تهران در اسلامشهر با حضور 13 نماینده مجلس آن هم در شرایط غیرانتخاباتی مساله ای است که نمی توان از کنار آن به سادگی گذشت اما این سوال و دریغ همیشگی را نیز باید یادآور شد که چرا هیچوقت حضور پرشور نمایندگان تهران در اسلامشهر ثمره ای جز یک مشت سخنرانی و کلمه به همراه نداشته است؟ از بدو شروع به کار مجلس دهم، بارها نمایندگان مجلس در جلسات رسمی و غیررسمی شهرستان اسلامشهر حضور یافته اند اما هیچ خروجی موثری به جز تبلیغات زرد برای چهره های سوخته سیاسی اسلامشهر از آن دیده نشده است.

 

*اسلامشهر؛ تاثیرگذار در انتخابات!

فرماندار اسلامشهر یکی از سخنرانان این مراسم بود که در خلال نطق خود این شهرستان را یکی از شهرستان های تاثیرگذار در بحث امنیتی، اجتماعی و انتخاباتی برشمرد. این نکته در حالی از زبان نماینده عالی دولت در اسلامشهر مطرح شد که آمارهای به دست آمده از نتیجه انتخابات مجلس دهم به وضوح نشان می دهد که تنها 5 نماینده از فهرست 30 نفره امید توانسته بودند  از مردم اسلامشهر رای بگیرند. نیم نگاهی به همین آمار و برنامه های کوتاه مدت برخی جریان های اسلامشهری برای بالا بردن سبد رای در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری و شورای شهر بیانگر این واقعیت است که فرماندار نقطه مهمی را برای تذکر و یادآوری به نمایندگان مجلس و حامیان سیاسی آنها هدف قرار داده است.

 

*اولاد قباد، نماینده ای برای اسلامشهر

یکی از موضوعاتی که در این مراسم نیز به آن اشاره شد، محول کردن مسئولیت دفتر نمایندگان در اسلامشهر به فریده اولادقباد بود. هرچند جریان های سیاسی فرصت طلب اسلامشهر علاقه چندانی به این انتخاب داخلی نداشتند اما اولادقباد به واسطه ارتباطات ریشه داری که با شهروندان این شهرستان دارد توانست گوی سبقت را از سایر نمایندگان تهران ربوده و به عنوان مسئول پیگیری امور اسلامشهر معرفی شود. این نماینده در مراسم افتتاحیه حضور داشت اما به دلایل نامعلومی زمان لازم برای سخنرانی او پیش بینی نشده بود تا او مجبور باشد درباره اسلامشهر با « خبرگزاری مجلس» سخن بگوید و از این طریق مسایل مهم و قابل پیگیری این منطقه را به اطلاع مردم برساند.

 

* خطری که عارف هم به آن اشاره کرد

محمدرضا عارف در سخنان خود نکته مهمی را مطرح کرد که شاید خیلی ها در چارچوب تعارف های سیاسی به آن نگاه کردند اما واقعیت این است که باید این موضوع را به عنوان یک نکته برجسته در سیاستگذاری های نمایندگان در قبال اسلامشهر مورد توجه قرار داد. این چهره شاخص اصلاح طلب شاید می دانست وقتی می گوید « ما نماینده همه مردم هستیم» احتمالا نمی دانست شهرستان اسلامشهر چه آسیب هایی از فعالیت های مسموم و آلوده برخی جریان های به ظاهر سیاسی و کارتل های اقتصادی متحمل شده است. حالا که شرایط به گونه ای رقم خورده است تا نمایندگان اصلاح طلب نیز در مجلس حضوری پررنگ تر داشته باشند، فضا برای جریان های خزنده سودجویانه که تلاش می کنند خود را با نام اصلاح طلبی عجین کنند نیز فراهم شده است.

دعوت از نخبگان برای ارتباط با نمایندگان از طریق این دفتر نیز دیگر نکته مورد اشاره عارف بود که متاسفانه زمینه ای برای تحقق آن وجود ندارد چرا که همین جریان خزنده ی سیاست زده و تجاری، در دوران تازه ی حیات خود که از زمان دولت تدبیر و امید آغاز شده است، همواره با بهانه های واهی به دنبال حذف نخبگان بوده و هست. انتصاب بسیاری مدیران ضعیف، معلوم الحال و حتی در برخی موارد مساله دار که به واسطه تلاش ها و لابی گری های  همین جریان مسموم طی این سال ها صورت گرفته،  از یک سو به سرخوردگی نخبگان منطقه منجر شده و از سویی دیگر فقط زمینه رونق معامله های فساد آلود پشت پرده را فراهم کرده است. در این شرایط و مادامی که چنین جریانی برای دفتر نمایندگان تعیین تکلیف می کنند، نمی توان به بازگشت دوباره نخبگان دل خوش کرد.

 

* دفتر نمایندگان؛ شیر بی یال و دم و اشکم

در مراسم گشایش دفتر «مردمی» نمایندگان تنها چیزی که مطرح نشد، نحوه ارتباط مردم بود. یعنی هنوز معلوم نیست مردم شهرستان اسلامشهر، چه زمان هایی، چگونه و به چه شکلی قرار است مشکلات و مسایل خود را با نمایندگان مجلس در این دفتر درمیان بگذارند. هیچ خط ارتباطی با دفتر نمایندگان معرفی نشده و هیچ کسی هم به عنوان مسئول برقراری این ارتباط تعیین نشده است.

همین بی برنامگی هاست که ظن «شخصی سازی» و « مصادره به مطلوب» کردن نمایندگان و دفتر آنها را تقویت می کند. بعید نیست در صورت ادامه همین روند در آینده ای نزدیک، حضور چنین دفتری به فراموشی سپرده شده و در بر همان پاشنه قبلی بچرخد. طبیعی است که نمایندگان هم حوصله زحمت اضافی را ندارند و ترجیج می دهند در همان دور همی های محفلی به دنبال دیدارهای محدود به اصطلاح مردمی شوند.

 

 

 


لینک کوتاه خبر:    http://sepidehnews.ir/News/163/


مجلس دهمعارفاولادقباددفترنمایندگان اسلامشهرشعارمترو اسلامشهربیمارستان اسلامشهرفاضلاب اسلامشهر

اخبار مرتبط بر اساس کلیدواژه ها

نظرات شما
در حال حاضر هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است.
ثبت نظر برای این خبر
نام(اختیاری):
اطلاعات تماس(اختیاری):
نظر:
حاصل 9 + 5 :

اخبار کوتاه

معرفی چهره ها

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفت‌وگو با:

«مرتضی تقوی» رتبه یک اسلامشهر کنکور هنر

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

گفتگو با حاج علی بلندی که به تازگی 6 کلاس درس به فضاهای آموزشی اسلامشهر افزوده است

تریبون مردم

اول مهر و بازگشایی مدارس

پیام شهروند

اول مهر و بازگشایی مدارس

موش های خیابان باغ فیض

بی کفایتی در خدمات شهری

موش های خیابان باغ فیض

آخرین اخبار

گشایش دفتر نمایندگان اسلامشهر با «شعار» - پایگاه خبری تحلیلی سپیده خبر